Zdroj:https://www.ecanis.cz/clanky/jak-to-bylo-s-australskou-kelpii-_1427.html ... náš článek na e-canis 😊


Jak to bylo s australskou kelpií...?

Zamilovali jste se po přečtení portrétu plemene do opravdu temperamentní kelpinky? A víte, že má velmi poutavou a místy až tajemnou historii? A právě proto jí věnujeme samostatný článek, u kterého se určitě nebudete nudit!


Jak to bylo s australskou kelpií...?


Lucie Zochová 7.3.2020 Historie chovu

Legenda vypráví, že tito psi dostali své jméno podle mytologické bytosti žijící ve skotských mokřinách, lidmi nazývaných Kelpie. Zda je to pravda, či nikoliv, samozřejmě nevíme, ale příběh je to krásný a vážně hodně tajemný. K plemeni se však takových historek váže celá řada…

Jak to bylo s australskou kelpií...?

Alma mather všech kelpie fenka ?Kelpie? (zdroj: FB - skupina Kelpie Community Worldwide)

Kelpie byla údajně pojmenována dle zlomyslného vodního ducha či skřítka. Podle těchto legend je kelpie nadpřirozenou bytostí z keltské mytologie. Většinou na sebe bere podobu koně, který má od půlky těla rybí ocas, dokáže se však přeměnit i do lidské podoby. Podle legend obývá a straší v řekách a jezerech Irska a Skotska. Původem jména těchto legendárních koní může být buď cailpeach nebo colpach ze skotské galštiny. Jiní mluví o tom, že název plemene vznikl odvozením z Kelpie´s pups, jak se začali označovat potomci po této výjimečné fence.

Kelpie pochází ze skotské pracovní kolie, přivezené do Austrálie prvními skotskými přistěhovalci, kteří si své psy brali z Evropy s sebou. Nedávno Australané vyvrátili DNA testy podíl dinga na pouhá čtyři procenta a naopak přiznali i určitý význam na vzniku plemene původním pracovním německým ovčákům, kteří byli do Austrálie dovezení spolu s ovcemi. Pokud vám tedy kelpie připomíná malého německého ovčáka, je to tedy naprosto v pořádku.


Prvopočátky byly zcela živelné a docházelo v podstatě ke spojování vynikajících pracovních psů úspěšných na triálech, bez ohledu na jejich vzhled, ovšem s hlavním důrazem na vlohy a povahu. Proto lze vysledovat určité rozlišnosti v daných liniích. Plemeno získalo velmi rychle oblibu u australských farmářů jako vynikající ovčácký pes s vysokými schopnostmi k výcviku a oddaností ke svému pánovi.

Kelpie při práci (zdroj: FB – skupina Kelpie Community Worldwide)

Kde se vzala první fena?

Kelpie je původní australské plemeno, Základem chovu byli skotští ovčáčtí psi zvaní KALLADE nebo WORKING COLLIE v barvě černé a černé s pálením, které do Austrálie dovezl pan Georg Robertson (někdy prameny uvádějí jméno Rutherford). Okolo roku 1843 založil farmu ve stanici Warrouk v Západní Virginii a začal se věnovat chovu ovcí, dobytka a samozřejmě i pracovních psů. Začátkem sedmdesátých let devatenáctého století pracoval nedaleko Robertsonova statku muž jménem Jack Gleeson, který velice obdivoval psy pracující u stád. Obzvláště se mu líbila jedna fenka, která byla přímým potomkem psů dovezených ze Skotska. Farmář ji daroval svému synovci, ale Gleeson se nevzdal a nakonec získal fenu výměnou za koně. Pojmenoval ji KELPIE.

První vrhy...

Cestou se zastavil u Marka Tullyho černou kolii – psa jménem MOSS. První štěňata po rodičích KELPIE a MOSS se narodila okolo roku 1873 a záhy se uskutečnil další vrh. Přibližně ve stejné době byly do Austrálie dovezeny dvě černé kolie s pálením jménem JENNY a BRUTUS pana Gilberta S. Eliota. JENNY a BRUTUS se během cesty spářili a po příjezdu se jim narodila štěňata. Jedním z nich byl pes CAESAR, který se v roce 1875 stal otcem třetího vrhu fenky KELPIE. Z tohoto spojení se narodila KELPIE II., jejímž majitelem se stal C. T. W. King, a proto se občas nazývá „King´s Kelpie“. KELPIE II. byla, stejně jako její matka, vynikajícím pracovním psem a své kvality potvrdila na 1. Australské soutěži ovčáckých psů, kde zvítězila. KELPIE II. byla nakryta psem MOSS a jejich potomstvu se začalo říkat „Kelpie´s pups“, což se později zkrátilo na KELPIE. Postupně došlo k přimíchání krve ovčáckých psů z různých oblastí (vesměs zvířat tmavě zbarvených s pálením).

Začátkem roku 1900 se kelpie začala objevovat také na výstavě v Sydney, kdy většina z nich byla z vynikajících pracovních linií a v tuto dobu nebyl absolutně žádný rozdíl mezi vystavní a pracovní kelpií a mnoho úspěšných pracovních šampionů jako např. Red Hope bylo úspěšných i výstavně. Až postupem času došlo na výstavách k čím dál tím větší oblibě černých a červených kelpií a k postupnému oddělování jednotlivých linií dle vkusu a zájmu chovatele. První oficiální standard byl sepsán v roce 1902 Robertem Kaleskim.

Jak to bylo s australskou kelpií...?

Rodokmen a vývoj původních potomků ?Kelpie? (zdroj: FB - skupina Kelpie Community Worldwide)Jak to bylo s australskou kelpií...?

Legendární ?Coil" (zdroj: FB ? skupina Kelpie Community Worldwide)

Dalším, přímo legendárním psem, byl pes Coil, který získal v roce 1898 při pracovní zkoušce v Sydney maximální počet bodů. Vynikající výkon zopakoval tento pes také v následující den i se zlomenou nohou a navíc v rekordním čase!

Jedinci z oblasti Sydney pálení často postrádali a předpokládá se, že právě tito psi se stali předky dnešní show větve. Jednotný název KELPIE však přes některé rozdíly zůstal. Oficiálně bylo plemeno uznáno v roce 1870.

∼ Říká se, že jedna kelpie odvede u stáda práci deseti mužů! ∼

Jeho schopnosti jej proslavili

Po roce 1870 se plemeno proslavilo vítězstvím na soutěžích ovčáckých psů v ovládání stád. Bylo stále slavnější a rozšířilo se po celém kontinentě. Říká se, že jedna kelpie odvede u stáda práci deseti mužů. Jestli nějaké ovčácké plemeno má zajištěnou budoucnost, pak je to kelpie. Nic zřejmě tyto psy nikdy nenahradí.

Práci ovčáckého psa se kelpie věnuje doslova posedle. Dokáže za jediný den naběhat až padesát kilometrů, kličkuje při tom sem a tam a řídí přesuny obrovských stád. Jsou to psi energičtí, neúnavní, rychlí a inteligentní workoholici. Charakteristikou kelpie je soustředěný pohled a štěkání ve vysokých tóninách, které činí ze psa vynikajícího pomocníka při pasení mnohočetných stád ovcí nebo dobytka.

∼ Kelpie pracuje tak horlivě, že když se ovce semknou k sobě, přebíhá jim po hřbetech. ∼


Víte, že...?

Jedním z nejznámějších chovatelů kelpií v Austrálii je TIM AUSTIN. Jeho chovatelská stanice Elfinvale odchovala od roku 1956 několik tisíc kelpií převážně červené barvy bez pálení a mnoho jich prodala do zámoří.

Dvě hlavní krevní linie použité při zakládání chovu byly od chovatelů výstavních kelpií, kteří chovali čokoládově hnědé kelpie. Tyto dvě krevní linie byly z chovatelských stanic Wilton Vale a Hiawatha.

První chovnou fenou v Elfinvale byla Hiawatha True Lassie. Prvním chovným psem byl Wilton Vale Timothy. Po šesti letech přidal pracovní jedince, aby upevnil jejich pracovní schopnosti a koncentraci. První dvě pracovní linie nazval Rockybar a Karrawarra. Karrawarra Bronze byl silný, energický a pracovní typ psa, který ve velké většině případů používal oči. Jeho neohrožený temperament, statečnost a obratnost byly přenášeny na jeho potomky a stal se také nejlepším psem šedesátých let.