Australská kelpie

Vznik plemeneHistorie AKE v ČRSTANDARDBonitace - ZbarveníZdravíAktivity s kelpieKelpinka a média

.::.

Popis plemene jak jej uvádí kniha PSI - Velký atlas plemen od Esther Verhoef-Verhallen.

(Pozn.: V této knize je ještě uváděn dřívější název plemene v mužském rodě, tedy Australský kelpie)

 • Země původu:   Austrálie
 • Původní a dnešní využití:   Ovčácký pes
VNĚJŠÍ ZNAKY
 • TĚLO:   Australský kelpie má hranaté tělo s rovným hřbetem a silnými končetinami. Dlouhá záď se mírně svažuje. Nízko nasazený ocas je směrem ke špičce lehce prohnutý vzhůru. Je nošen pod linií hřbetu. Hrudník je hluboký, ne však široký. Končetiny svírající vhodný úhel jsou zakončeny kulatými, uzavřenými tlapkami. Středně dlouhý klenutý krk je bez volné kůže.
 • HLAVA:   Hlava se tvarem podobá hlavě lišky. Mírně klenutá lebka se šikmo svažuje k výraznému stopu. Hřbet nosu je rovný. Tlama je o málo kratší než lebka. Nízko posazené uši jsou středně velké. Mají širokou bázi a vybíhají do špičky. Vnější okraje uší se mírně stáčejí dovnitř. Oči mandlového tvaru mají živý výraz. Kelpiové mají nůžkový skus.
 • KOHOUTKOVÁ VÝŠKA:   Psi měří 46 - 51 cm, feny dosahují výšky 43 - 48 cm.
 • HMOTNOST:   Plemenný standard hmotnost neuvádí. V současné době se hmotnost plemene vypočítává podle kohoutkové výšky.
 • SRST:   Kelpiové mají svrchní srst krátkou a tvrdou, podsada je hustá. Osrstění na břiše, na zadních končetinách (kalhoty), na límci a na ocase je delší.

 

 

VLASTNOSTI
 • POVAHA:   Toto plemeno, obecně ještě nepříliš rozšířené, je čilé, poddajné a rádo pracuje. Kelpiové jsou obzvláště inteligentní a chytří. Jsou velmi oddaní a věrní pánovi a jeho rodině, jsou poslušní. Průměrný kelpie má stabilní a vyrovnanou povahu. Bedlivě pozoruje vše v okolí, při blížícím se nebezpečí štěká.
 • SPOLEČENSKÁ CHARAKTERISTIKA:   Australští kelpiové výborně vycházejí s jinými psy. Jsou-li dobře zespolečenštěni, snášejí se s kočkami a jinými domácími zvýřaty. Jejich vztah k dětem je dobrý. K neznámým lidem se chovají vyčkávavě.

 

CELKOVÁ PÉČE
 • PÉČE:   Kelpiové nepotřebují přílišnou péči o srst, stačí ji občas pročesat. V době línání k tomuto účelu dobře poslouží hřeblo nebo kartáč. Drápky udržujte krátké.
 • VÝCHOVA:   Díky své obecně uznávané inteligenci a obrovské snaze zavděčit se pánovi se dá toto plemeno snadno vycvičit. Přesto je velmi důležité, aby pes skutečně dostával úkoly. Pokud mu pán vše zakazuje, pak se pes velmi nudí, což negativně ovlivňuje jeho povahu.
 • POHYB:   Kelpie potřebuje značné množství pohybu, aby se cítil šťastný. Máte-li s tímto psem dobrý vztah a je-li dostatečně zaměstnán, pak se nemusíte obávat, že vám uteče na procházce nebo se od vás příliš vzdálí, i když je bez vodítka.
 • MOŽNOSTI VYUŽITÍ:   Původním úkolem kelpiů bylo hlídání stád ovcí. K této činnosti je toto plemeno vybaveno mimo jiné obrovskou výdrží a obratností. Proto má také mimořádné nadání na psí sporty, jako jsou různé míčové hry a obratnost. Tyto vlohy jsou jedinci tohoto plemene schopni uplatnit i při soutěžích.

Jak vesničan ke Kelpie přišel ...

   

 Kdybych nezačala chodit na cvičák do Jirkova a neseznámila se s Markétou a AG (Ajajaj z Karlštejnských pastvin), možná do teď netuším nic o úžasném plemeni, které se jmenuje Australská Kelpie. V ČR jich je zatím velmi málo a to mne částečně omlouvá.

    Ale pokud víte o jejich existenci, nedej bože, začne-li s vámi nějaká bydlet, zjistíte, že je vlastně znáte už hrozně dávno. Jakýkoliv australský film, seriál se bez nich neobejde. Pokud jste jako já generace, která hltala každý díl Skipiho (klokana), pak dobrodružství Dustyho (prý Dinga) a v dnešní době McLeodovy dcery je to docela ostuda, protože je máte celou dobu na očích, ale to vám dojde až když jí máte doma :-) 

Jaká je ? Aneb jak jí známe a máme rádi :-)

    Jak se učí Attack Black jak to na světě chodí, tak i já se učím jak se vlastně žije s Kelpie. Původně jsem hledala psíka, který by dělal společnost mým dvěma chlupáčům. Hledala jsem psa střední velikosti do 20kg, tak aby nebyl moc malý pro velkýho (40kg NOxRTW) a aby zároveň nebyl moc velký na mrňouse ( 6kg bílá koule). Aby zvládl delší procházky, dogtreky, aby se hodil na agility, které mne nadchly, aby neměl problém žít ve společnosti jiných psů, koček a dalších domácích zvířát (slepice, králíci, kachny - tatínkův experiment, který doufám už nikdy nebudem opakovat), kterého mohu vzít mezi děti a je povahou něco mezi psi které už mám. Tedy se silnou vazbou na člověka, kterému se snaží všemožně zavděčit, aproto velmi ochotně reaguje na podněty a velmi rád se s vámi bude věnovat jakékoliv aktivitě, ale aby u toho přemýšlel. Povedlo se ... a tak do smečky přibyl Attack Black - malá černá koule :-)

Velmi rychle chápe nové věci ode mne, ale hodně věcí odkoukal od velkýho, takže mám spoustu věcí jednoduších co se týče výcviku. Pokud se jedná o lumpárný ty chápe na první našlápnutí, takže kelpinku jen k vychovanému pejskovi. Nevyhledává konflikty, ale nenechá si nic líbit. Pokud ji zabavíte a dáte denně prostor vybít si energii, nebudete o ni doma vědět, protože si najde svoje místečko a po očku vás bude sledovat, aby jste ji nikam neutekl. Pokud ne budete mít co uklízet, protože se zabaví sama. Kde jste vy je i ona. Má ráda vyvýšená místa (taťkův favorit, mamky truhlíky s kytkama na parapetu). Zbožňuje vodu v jakékoliv podobě, což může být v zimě problém, takže hlídat hlídat. Pokusí se byt paličatá a dělat si věci po svém ... nezbyvá než důsledně trvat na tom co chcete vy. Miluje lidi. Na chvilku se jí schováte na WC a ona vás vítá jako by vás týden neviděla ... v podstatě je to veselý vítací pesan, kterého je občas problém udržet nohama na zemi :-)    

 

NOVÉ poznatky o KELPIE :-)

KELPIE ...

...  a ČERT nikdy nespí.

... ti v 6 měsících někdo zákeřně vymění a páník má co dělat aby opět našel tu zmizelou hodnou, šikovnou, ušatou potvůrku ... v tom rarachovi co ti nechali :-)

... bude bydlet i ve sklenici od okurek pokud tam bude bydlet s VÁMI!

...

 

Informace o Kelpie

KELPIE v zahraničí

NIZOZEMÍ:

klubové strany (databáze)
pes Yirr-ma Bashyr of the Two Chestnuts
ch.s. Mate for Life & Dinky Di Dutch
ch.s. Dinky Di Dutch
ch.s. Dutch Dynamite
ch.s. Kelpiebrink

NĚMECKO:

ch.s. Kelpiehof
ch.s. Letnetti

francie:

klubové strany

belgie:

klubové strany

švýcarsko:

klubové strany
ch.s. of Australian Spirits

NOrsko:

klubové strany

dánsko:

databáze
ch.s. Born to Work
ch.s. Skovgården
ch.s. Hulemosen
ch.s. Deepeyes

švédsko:

databáze
klubové strany
ch.s. Aliborg
ch.s. Cefeus
ch.s. Chiffer´s
ch.s. Cukid´s
ch.s. Evallens
ch.s. Glimmergruvans
ch.s. Grejaskogens
ch.s. Hyzz
ch.s. Jejmic´s
ch.s. Linhoppets
ch.s. Meringa´s
ch.s. Min Bästa Vän
ch.s. Midimys
ch.s. Oz Way´s
ch.s. Quilpies
ch.s. Rostaggens
ch.s. Skiltorps
ch.s. Vickulas
ch.s. Whyalla´s
ch.s. Bräckavikens
ch.s. Busligans
ch.s. Zathungen´s
ch.s. Roscanaille´s

finsko:

databáze
ch.s. Royal Coctail
ch.s. Bestseller´s
ch.s. Didaktic´s

austrálie:

klubové strany (stát Victoria)
klubové strany (stát Queensland)
osobní strany kelpií
pracovní klub
ch.s. Callicoma
ch.s. Mimbil
ch.s. Eurowenban
ch.s. Kagaru
ch.s. Keldapark
ch.s. Kla
ch.s. Klassikelp
ch.s. Morkerbook
ch.s. Nellarou
ch.s. Ringbarka
ch.s. Suthenskys
ch.s. Tinaru
ch.s. Clan
ch.s. Boanong
ch.s. Coogee
ch.s. Fairbrook´s
ch.s. Koonawarra
ch.s. Meson
ch.s. Milburn
ch.s. Noonbarra
ch.s. Spinifex
ch.s. Wagunyah
ch.s. Wingdari (import do ČR)
ch.s. Avenpart

usa:

ch.s. The Versatile Show Kelpie
ch.s. Kuawarri
ch.s. Chuckanut
ch.s. Suwali Farm
ch.s. Ledge Rock
ch.s. Belatar´s
ch.s. Highland
ch.s. Circle Lazy
ch.s. Seth Creek Ranch

kanada:

ch.s. Downriver Farm

významné kelpie historie

Tento text je použit se souhlasem vydavatele.

PSI 

Velký atlas plemen

Esther Verhoef-Verhallen

http://www.rebo.cz/fotocache/mid/titulky/05_psi.JPG

3. vydání 2010

Rebo Productions CZ

www.rebo.cz

  Bez písemného souhlasu vydavatele nesmí být tento text dále reprodukován elektronickými soubory ani jiným způsobem, např. použitím na webových stránkách.

:: Kelpie Diskuze ::

.:VSTouPIT:.

... drbárna kelpinkářů.

Odkazy

Sourozenci:

Francouzský buldoček Blueberry & Australská kelpie Affinity

Naše velká rodina:

White & Black

Šajen

 

Další Kelpie v ČR

 

chovatelská stanice XAPATÁN

chovatelský klub welsh-corgiů a kelpií

kelpie v České Republice

chovatelská stanice z Lhotecké linie

chovatelská stanice ze Štokova

osobní stránky naší  Ajajaj z Karlštejnských pastvin