Coursing

O co vlastně jde ...

Coursing je historickým předchůdcem obecně známých dostihů. Běhá se ve volné přírodě se vším co příroda přináší, s příkopy, nerovnostmi a kličkováním. O vítězi rozhoduje kvalitní proběhnutí jednotlivých úseků, nasazení, obratnost a v neposlední řadě inteligence, lišáctví i schopnost se znovu vydat do boje. Každý pes absolvuje dva rozběhy, a počet bodů z obou běhů se sčítá. Při druhém rozběhu se mění trať (buď se běží opačně, nebo se přestavuje dráha), neboť psi si pamatují, jak běželi první běh. Jak už bylo uvedeno, oproti dostihům je trať coursingu nepravidelná, což dává možnost uplatnit se psům inteligentním. Coursing má ještě jednu obrovskou výhodu nepotřebuje dostihovou dráhu, na kterou se obtížně hledají a získávají pozemky odpovídajících parametrů, a jejíž stavba je finančně velmi náročná. Zvolí-li se pro coursing vhodné místo, není třeba žádných věží pro rozhodčí a obsluhu navijáku, startovních boxů.

 

První kelpií, která si u nás vyběhala coursingovou licenci je Ich.Eurowenban Ltl Aussie Red, která běhala s Tyiana Eraksem.

Další kelpie, které běžely coursing: Attack Black Mount McKinkey, Affinity Angel Mount McKinkey,  Ace Speed Brown Mount McKinkey  a Black Jack Z Lhotecké linie.

 

Attack Black Mount Mckinkey si 1-8-09 v  Lounech zkusil zaběhnout svoje první dva tréninkové běhy. Pochopil hned na první pokus oč tu běží a ihned jej začal coursing bavit.

Video z druhého běhu:

(Zdroj:www.coursingcz.info,http://www.australiankelpie-ake293.cz/)